Eesti kuulsad meresõitjad ja piraadid. Isa põnevad unejutud ajaloostTekst

Loe katkendit
Märgi loetuks
Kuidas lugeda raamatut pärast ostmist
  • Lugemine ainult LitRes “Loe!”
Šrift:Väiksem АаSuurem AaJaak Juske

EESTI KUULSAD MERESÕITJAD JA PIRAADID

Isa põnevad unejutud ajaloost

© Randvelt Kirjastus ja Jaak Juske, 2014

© Illustratsioonid Merilyn Anvelt

Toimetaja: Silvia Pärmann

Korrektuur: Sven Saun

Kujundus: Villu Koskaru

ISBN 978-9949-9496-1-8

ISBN 978-9949-9732-5-5 (epub)

www.raamatukirjastus.eu


Josefi unistused
ja üllatuslik ajalugu

Josefile meeldib väga reisimisest unistada. Kui ta suureks saab, on neid kohti, kuhu reisida tahaks, ikka väga palju. Senikaua tuleb aga unistada. Unistamist soodustavad igasugu põnevad lood kaugetest maadest ja aegadest.

Isa on rääkinud Josefile mitmeid lugusid kuulsatest meremeestest ja maadeavastajatest, aga ka kardetud mereröövlitest. Uskumatult põnevaid asju on ikka vanasti juhtunud. Kõige põnevamad olid Josefile lood Eestist pärit meremeestest. On ju Eesti mereäärne maa. Ja mere ääres elav rahvas ihkab ikka merele. Juba muistsel ajal käisid meie esivanemad merel kala püüdmas, aga mitte ainult.

Inimesed on merd sõitnud aastatuhandeid ja sama kaua on olnud ka neid, kes meredel seilanud laevu rünnanud ja röövinud. Vanal ajal olid Euroopa peamised mereteed Vahemerel, keskajal tõusis aga esiplaanile Läänemeri. Saaremaalt pärit viikingid olid kardetud sõjamehed kõigi Läänemere-äärsete rahvaste jaoks.

Tavaliselt meri siiski ühendab rahvaid. Merel on läbi sajandite liikunud suuremad ja väiksemad kaubalaevad. Just merekaubandus tõi keskajal rikkuse Tallinnale.

200 aastat tagasi kuulus Eestimaa Vene keisririigi koosseisu. Vene keisrid rahastasid mitmeid suuri maadeavastusretki, et kaardistada peamiselt oma suure riigi veel uurimata piirkondi ja liita sellega uusi alasid. Aga mitte ainult. Need tihti hulljulged mereretked avardasid kogu inimkonna teadmisi meie planeedist. Mitmeid toonaseid ekspeditsioone juhtisid seejuures mereäärsest Eestist pärit mehed, baltisakslased. Saksamaalt pärit mõisnikud olid Eestimaal seitsme sajandi jooksul valitsevaks seltskonnaks. Nad on lahutamatu osa Eesti ajaloost.

Aga ega eesti soost mehedki samal ajal meresõitu ära unustanud. Ka hulk eestlasi on viimase enam kui saja aasta jooksul võtnud ette julgeid merereise. Neist kõigist on isa Josefile rääkinud. Et leida üles kõiki neid kaugeid paiku, kuhu meie kaptenid oma laevadega jõudnud on, võttis Josef gloobuse ja hakkas seda põhjalikumalt uurima. Nii sai ta need merereisid oma kodus oma voodis enne magama jäämist ka ise läbi teha.

Olete lõpetanud tasuta lõigu lugemise. Kas soovite edasi lugeda?