Imelik nõukaaeg. Isa põnevad unejutud ajaloostTekst

Loe katkendit
Märgi loetuks
Kuidas lugeda raamatut pärast ostmist
  • Lugemine ainult LitRes “Loe!”
Šrift:Väiksem АаSuurem AaJaak Juske

IMELIK NÕUKAAEG

Isa põnevad unejutud ajaloost

© Randvelt Kirjastus ja Jaak Juske, 2013

© Illustratsioonid Merilyn Anvelt

Toimetaja Kärt Anvelt

Korrektuur Silvia Pärmann

Kujundus Villu Koskaru

ISBN 978-9949-9345-7-7

ISBN 978-9949-9732-4-8 (epub)

www.raamatukirjastus.eu


Brita jääb magama

Kell oli juba üheksa läbi, kui Brita lõpuks hambad pestud sai, voodisse läks ja teki peale tõmbas. Nüüd tuli isa uudistesaate vaatamisest kõrvale meelitada. Ikka selleks, et ta Britale ja tema õele Emmale unejuttu loeks.

Britale meeldis kõige rohkem, kui isa rääkis mõne põneva jutu ajaloost. Ah et mis on ajalugu? Ajalugu pajatab sellest, kuidas inimesed vanasti elasid. Eriti huvitavad olid Brita jaoks need lood, kus isa oma lapsepõlve meenutas. See kauge aeg tundus Britale üks vägagi kummaline aeg – paljud asjad oli hoopis teistmoodi või polnud neid asju siis üldse veel olemas.

Brita isa oli olnud Brita vanune ligi 30 aastat tagasi. Brita käis juba teises klassis ja oskas seega väga hästi kasvõi 300ni lugeda. Aga see 30 aastat tundus ikka väga pikk aeg. Brita oli just saanud kaheksaseks aga selle 30 sisse mahtus ikka päris mitu kaheksat.

Isa juttudest selgus, et tol kaugel ajal ei olnud Eesti vaba riik. Nii nagu Eesti on vaba täna. See tähendas, et kõike ei võinud teha ja kõike ei võinud rääkida. Ja kõige kummalisem oli, et see ei käinud mitte laste kohta. Hoopis täiskasvanud inimestel oli võrreldes praeguse vaba Eestiga paljud asjad keelatud.

Seda aega kutsutakse tavaliselt Vene ajaks, sest Eestit valitseti siis Venemaalt Moskva linnast. Tallinn oli ka tol ajal Eesti pealinn, aga Moskva oli kõige tähtsam. Kuid seda aega tuntakse ka nõukaajana, sest Eesti kuulus siis vastu oma tahtmist hiigelriiki nimega Nõukogude Liit. Eestit kutsuti siis ENSV-ks – Eesti Nõukogude Sotsialistlikuks Vabariigiks. Brita oli telekast näinud naljaseriaali, mis rääkis elust ENSVs. Või Brita vähemasti arvas, et tegemist on naljasarjaga.

Laste elu tundus aga Vene ajal päris tore olevat, kuigi Brital oli raske mõista elu ilma interneti ja mobiiltelefonita. Igatahes oli vana aja lastel igasugu muid toredaid mänge.

Aga kui isa juba koolis käis, hakkas Eesti jälle vabaks saama. Isal kohe silmad särasid, kui ta sellest ajast rääkis. „Ju see vabadus on umbes sama kallis asi nagu mu uued PetShopid või Legod,“ mõtles Brita isa jutustusi kuulates endamisi.

Isa oli rääkinud oma unejuttudes ka sellest ajast, mis eelnes tema lapsepõlvele. Kuidas sündisid Eesti lipp ja riik. Brita tahtis nii mõndagi vanasti olnud asja ise kogeda, aga samas oli hea just nüüd praegu oma soojas voodis olla.

Olete lõpetanud tasuta lõigu lugemise. Kas soovite edasi lugeda?