Salapärase Venemaa lugu. Isa põnevad unejutud ajaloostTekst

Loe katkendit
Märgi loetuks
Kuidas lugeda raamatut pärast ostmist
  • Lugemine ainult LitRes “Loe!”
Šrift:Väiksem АаSuurem AaJaak Juske

SALAPÄRASE VENEMAA LUGU

Isa põnevad unejutud ajaloost

© Randvelt Kirjastus ja Jaak Juske, 2015

© Illustratsioonid Merilyn Anvelt

Toimetaja: Silvia Pärmann

Korrektuur: Sven Saun

Kujundus: Villu Koskaru

ISBN 978-9949-9732-1-7

ISBN 978-9949-9732-8-6 (epub)

www.raamatukirjastus.eu


Kui suur on Venemaa?

Isa jõudis koos Brita ja Emmaga Narva Hermanni linnusesse. Selle müüridelt avaneb imekaunis vaade kiirevoolulisele Narva jõele. Teisel pool jõge paistab võimas Jaanilinna kindlus. Isa rääkis, et vene keeles kutsutakse seda Ivangorodiks. Kui Eesti esimest korda iseseisev oli, kuulus Jaanilinn ja selle lähiümbrus ehk ajalooline Ingerimaa Eestile. Nüüd on Narva jõgi Eesti ja Venemaa piiriks. Kui linnuse kõrval asuva autosilla kaudu Eesti idapiir ületada, võib sõita ilma ühtegi piiri ületades teisele poole maakera Vaikse ookeani rannikuni välja. Rongiga võtab see sõit aega üle nädala aja. Vot nii suur on Venemaa − maailma suurim riik.

Isa oli tüdrukutele unejutuks rääkinud, et Eesti või suur osa Eestist on Venemaa koosseisu kuulunud 325 aastat. Kui isa väike oli, kuulus Eesti tänase Venemaa eelkäija Nõukogude Liidu koosseisu. Siis oli elu võrreldes tänasega ikka hoopis teistsugune. Nii Brita, Emma kui ka mõne kuu eest sündinud Mirtel on kõik näinud ilmavalgust vabas Eestis. Vene võimu lõpust on möödas veerand sajandit.

Suured riigid on ajaloos ikka tahtnud veel suuremad olla, oma naabreid kimbutanud ja vallutussõdu pidanud. Venemaa on alati soovinud laieneda. Eesti ja eestlased on nende sõdade tõttu väga palju kannatanud. Aga suhted suure naabriga ei ole alati tuld ja tapetuid tähendanud. Venemaa kunagine uhke pealinn Peterburi asub Eestile niivõrd lähedal, et selles suurlinnas on tööd ja leiba leidnud aegade jooksul kümned tuhanded eestlased.

Brita arvates on Venemaa hirmuäratav. Tuleb ju telerist pidevalt uudiseid, kuidas see jälle mõnda oma naaberriiki ähvardanud või lausa rünnanud on. Eks suur kurjavõitu naabrimees mõjubki hirmutavana. Samas ei saa naabreid valida. Neid tuleb tunda ja väiksema osapoolena ajaloost õppida, kuidas suure naabri kõrval ellu jääda. Kuri ja halb ei saa olla kunagi terve rahvas, vaid ainult selle juhid. Ka venelased ise on pidanud ajaloos oma valitsejate tõttu väga palju kannatama.

Suurel maal ja rahval on rääkida eriti palju põnevaid lugusid. Alustame rännakut salapärase Venemaa ajalooradadel. Ees ootavad ülipõnevad unejutud.


Olete lõpetanud tasuta lõigu lugemise. Kas soovite edasi lugeda?