Tallinna vanalinna kummitusmajad. Isa põnevad unejutud ajaloostTekst

Loe katkendit
Märgi loetuks
Kuidas lugeda raamatut pärast ostmist
  • Lugemine ainult LitRes “Loe!”
Šrift:Väiksem АаSuurem AaJaak Juske

TALLINNA VANALINNA KUMMITUSMAJAD

Isa põnevad unejutud ajaloost

© Randvelt Kirjastus ja Jaak Juske, 2015

© Illustratsioonid Merilyn Anvelt

Toimetaja: Silvia Pärmann

Korrektuur: Sven Saun

Kujundus: Villu Koskaru

ISBN 978-9949-9496-5-6

ISBN 978-9949-9732-7-9 (epub)

www.raamatukirjastus.eu


Brita, öö ja kummitused

Kell on juba päris palju, aga Brita pole ikka veel magama jäänud. Isa on talle ja tema õele Emmale rääkinud unejutuks muuseas ka legende, vanu lugusid Tallinna minevikust. Kõige põnevamad neist on lood kummitusmajadest. Tallinn on väga vana linn ja kõige vanemad majad asuvad vanalinnas. Nii pole ime, et just seal kõige rohkem kummitusmaju asub. Kokku on pealinnas umbes poolsada hoonet, kus kuuldavasti vaime liikumas.

Brita ei ole päris kindel, kas kummitused või vaimud päriselt olemas on. Aga mine tea. Isa ütleb, et eks see ole usu küsimus. Nii võib neid uskuda ja võib mitte uskuda. Mõned väidavad, et kõiki neid viirastusi saab mõistuspäraselt seletada. Kindel on aga see, et meie elu on pikas ajameres vaid üks lühike silmapilk. Meie seljataha jäävad kümned, sajad kunagi elanud põlvkonnad. Inimesed, kes on rajanud Tallinna linna, esivanemad, ilma kelleta meid täna ei oleks olemas. On ju inimesed elanud tänase Tallinna kandis mere kaldal juba 5000 aastat, linna moodi asula on siin olnud aga viimased 1000 aastat.

Mõnede kunagi Tallinnas elanud inimeste hinged ei ole aga väidetavalt pärast surma rahu saanud ja on endiselt – üldjuhul nähtamatuna – meie keskel liikumas. Kas leidsid need inimesed lõpu traagilisel teel või olid ise kellelegi liiga teinud? Nii seda kui ka teist, aga mõlemal juhul otsivad nad rahu. Kuni need õnnetud hinged seda leidnud pole, annavad nad endast vahel märku. Seejuures on osa kummitusi tõesti väga õudsed, mõned aga üpris leebed. Aga eks hirmul on alati suured silmad.

Kell läheneb keskööle, aga Brita pole ikka veel magama jäänud. Isa räägitud lood vaimudest kummitavad nüüd Brita peas. Mõned usuvad, et just pimedal keskööl on kummitused kõige aktiivsemad. Brita jääb igaks juhuks kiiresti magama. Siis pole ohtu mõne kummitusega kohtuda, sest Brita elab ka ise päris vanas Pelgulinna majas. Kes teab, mis tema kodus vanasti kõik juhtunud on. Aga ka unes võib mõnda kummitust kohata.

Olete lõpetanud tasuta lõigu lugemise. Kas soovite edasi lugeda?