Eesti kummituslossidTekst

Loe katkendit
Märgi loetuks
Kuidas lugeda raamatut pärast ostmist
  • Lugemine ainult LitRes “Loe!”
Šrift:Väiksem АаSuurem Aa

Jaak Juske
Eesti kummituslossid© Randvelt Kirjastus ja Jaak Juske, 2018

© Illustratsioonid Mairi Mölder

Toimetaja: Silvia Pärmann

Korrektuur: Sven Saun

Kujundus: Villu Koskaru

ISBN 978-9949-9874-7-4

e-ISBN 9789949740628

www.raamatukirjastus.eu

Trükitud OÜ Greif trükikojas

Raamatu koostamisel on kasutatud losside ja muuseumide kodulehtede, samuti Õhtulehes, Postimehes, Delfis ja Virumaa Teatajas ilmunud artiklite infot ning www.mois.ee ning www.moisalood.blogspot.com-i andmeid.

Karksi legendid Toivo Univerilt.


Kummituslosside maa

Emmale meeldivad kummituslood. Kohe väga meeldivad. Eriti põnev on käia koos perega vanades lossides, sest seal on hämarad või lausa pimedad käigud, trepid ja keldrid. Eks Emma neisse kohtadesse minnes ikka natuke kardab ka, aga kui isal või emal kõvasti käest kinni võtta, siis polegi väga õudne.

Kuigi Emma on käinud ka välismaal, on kõige põnevamad kohad siiski Eestis. Tallinna tüdrukuna on ta koos isaga jalutanud vanalinnas, mis lausa kubiseb kummitusmajadest ja -tornidest. Mõnes on nähtud palvetavat munka, teises on kurat pidutsenud, kolmandas ilmutab end verise kleidiga tüdruk. Need lood on ka omaette põnevate piltidega raamatuks saanud.

Eestis on aga veel väga palju teisi kohti, kus väidetavalt vaime liikumas nähtud. Eesti on küll väike maa, kuid siia mahub sadu vanu losse ja linnuseid. Suur osa neist varemeis või kurvas seisus, mõned aga ka kenasti korda tehtud. Ja väga paljudes neis väidetavalt kummitab. Eriti palju on kummitusmõisaid Lääne-Virumaal, aga neid leidub ka teistes Eesti piirkondades.

Emma on päris mitmes kummituslossis koos perega juba käinud. Oma esmakohtumist kummitusega ootab ta aga endiselt.

Vanasõna ütleb, et hirmul on suured silmad. Mõned vaimud on juttude järgi päris koledad, teised aga väga mitte. Pigem on nad õnnetud hinged, kes mingil põhjusel rahu ei saa ning endiselt meie keskel ringi liiguvad. Nad on kas nähtamatud või halvasti nähtavad. Igatahes on see kummituste värk üks salapärane ja põnev teema.

Olete lõpetanud tasuta lõigu lugemise. Kas soovite edasi lugeda?